“Më kapi me forcë nga fyti dhe…”/ Çfarë i tha policisë pak ditë më parë 40-vjeçarja shqiptare që u vra sot nga burri

“Më kapi me forcë nga fyti dhe…”/ Çfarë i tha policisë pak ditë më parë 40-vjeçarja shqiptare që u vra sot nga burri

40-vjeçarja shqiptare Enkelejda Danaj që u vra brutalisht mëngjesin e së enjtes në një pjesë qendrore të Menidit kishte denoncuar tre herë burrin e saj të larguar për dhunë në familje.

Në fakt, hera e fundit që gruaja ka denoncuar 50-vjeçarin ka qenë më 7 maj. Në atë kohë, i arrestuari është dërguar te prokurori publik, i cili ndaj tij ka ngritur kallëzim penal për dhunë në familje, lëndim fizik, fyerje dhe kanosje. Siç kishte dëshmuar atëherë 40-vjeçarja, ata kishin shumë vite bashkë, kishin dy fëmijë, një vajzë 21-vjeçare dhe një djalë 15-vjeçar, por ata nuk ishin kurrë mirë si çift pasi e ka rrahur dhe kërcënuar po edhe e ka vëzhguar.

Në përgjithësi nuk shkuam kurrë mirë, ai më kishte kërcënuar – më kishte abuzuar shumë herë dhe gjithashtu më mërziti. Kam raportuar shumë incidente, por jo të gjitha. Prej një jave e kam parë duke më parë, ulur në makinën e tij jashtë shtëpisë sime dhe nuk e di pse. Dje në 6/5 dhe rreth orës 23:30 ai ishte përsëri jashtë shtëpisë sime dhe vetëm ulur në makinën e tij. Iu afrova dhe e pyeta përse është këtu dhe ai filloi të më shante: do të shohësh çfarë do të ndodhë me ty, por do të të djeg . Ai ishte i dehur dhe kishte disa kanaçe birrë në makinë. Aty shkova të lajmëroja policinë dhe ai më kapi me forcë nga qafa dhe ma ktheu gishtin. Më pas, vajza ime, e cila ishte aty pranë, thirri 100. Më pas u vumë në shërbimin tuaj”, tha ajo ndër të tjera në dëshminë e saj.

Sipas ankesave të 40-vjeçares ngjarje të ngjashme kishin ndodhur shumë herë. Njëkohësisht, siç theksoi ajo, 50-vjeçari është i varur nga alkooli, ndërsa është diagnostikuar me çrregullim ankthi të gjeneralizuar dhe depresion. E pyetur nga policia nëse dëshiron të kontrollohet nga mjeku mjekësor, 40-vjeçarja është përgjigjur pozitivisht dhe ka deklaruar se do të shkojë e vetme.

Së fundi, ai nuk pranoi të akomodohej në ndonjë strukturë apo hapësirë ​​tjetër. Të nesërmen e prokurorisë, më 8 maj, i pandehuri u dërgua në Gjykatën e Kundërvajtjeve Njëanëtarësh Autofore të Athinës për t’u gjykuar dhe natën e arrestimit ka qëndruar në paraburgim. Të nesërmen ai u dërgua në gjykatë dhe ndërsa gjykimi i çështjes filloi si zakonisht, seanca përfundimisht u shty për në datën 17 maj për mungesë provash për shkak të mungesës së viktimës. 50-vjeçari është arrestuar pasditen e së enjtes (16/5) në zonën e Filit si i dyshuar për vrasjen e 40-vjeçares. Sipas informacioneve, pas vrasjes ai ka shkuar në një hotel në zonën ku ka qëndruar për dy orë. Më pas ai shkoi në ndërtesën ku u gjet.

Ai mësohet të jetë sfidues ndaj policisë të cilës i ka pohuar se nuk mban mend asgjë që ka ndodhur, se nuk ka pasur qëllim të dorëzohet dhe se ka problem me pijen.