U përfshi në një rrjet kriminal, momenti kur ish-missi ekzekutohet me disa plumba në mes të ditës

Ky është momenti i tmerrshëm kur një ish-mbretëreshë e bukurisë u qëllua për vdekje nga një breshëri plumbash nga atentatorët në mes të ditës.

Pamjet tronditëse të kamerave të sigurisë treguan dy persona të armatosur duke shpërthyer në një restorant para se të vrisnin ish-konkurrenten e Miss Ekuadorit. Landy Párraga qëndronte pranë një burri ndërsa po bisedonte me të brenda restorantit.

Ajo mund të shihet duke hedhur një vështrim drejt derës, ndërsa sulmuesi i saj hyn fshehurazi në vend pa e vënë re. Ndërsa i armatosuri i parë vrapon drejt tyre me një armë, Párraga bie në dysheme, ndërsa burri pranë saj ulet për t’u fshehur.

Sulmuesi i maskuar hap me shpejtësi zjarr, duke qëlluar drejt Párragës dhe burrit. Sulmuesi i dytë qëndron si roje te dera e restorantit. Të dy sulmuesit më pas dalin nga dera dhe ikin nga vendi i ngjarjes.

Pamjet më vonë zbuluan se ish-mbretëresha e bukurisë ishte e shtrirë e palëvizur në dysheme në një pellg gjaku. Policët tani po hetojnë vrasjen ndërsa po përpiqen të identifikojnë sulmuesit.

Párraga ishte një ish-konkurrente e Miss Ekuadori, duke përfaqësuar provincën Los Ríos në 2022. Ajo kishte më shumë se një milion ndjekës në llogaritë e saj në rrjetet sociale.

Në dhjetor 2023, emri i saj u përmend në një bisedë të bërë publike nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm si pjesë e një çështjeje të madhe e krimit të organizuar që po hetohej. Një nga 52 personat që ndiqen penalisht për këtë çështje është Helive Angulo. Në bisedë, Angulo i tha trafikantit të drogës Leandro Norero, pasuritë e të cilit ai menaxhonte, se policia e kishte pyetur për Párraga. “Miku im, emri i saj nuk mund të dalë askund. Përndryshe, bota ime do të shembet”, shkruante Norero. Ai u vra në burg në vitin 2022, gjashtë muaj pas burgimit.